Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 13978061



*

nr 1397 8061


Jens Quistgaard

(1919-2008), Danmark


Ljusstakar, 6 st, nysilver, Höjd: 5,5, + ljus


Jens Harald Quistgaard, dansk designer, född 1919, död 2008.

Utrop:

600 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 maj 2021
kl 19:16:10


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/5 16:14:52 1      200 kr
17/5 18:28:08 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Jens Quistgaard

Jens Harald Quistgaard, dansk designer, född 1919, död 2008.

Läs mer om Jens Quistgaard
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt europa jens quistgaard ljusstakar ljusstake norden nysilver pläter skandinavien skandinavisk
  • 6587 Ã„ggkoppar
    ett par, sterlingsilver, 1960, CG Hallberg, Gust. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:40
  • 6701 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:49
  • 6702 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:02
  • 6714 Elljusstake
    Elflugan. Längd: 32 cm. Höjd: 39,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:07
  • 6311 Golvljusstakar
    2 st, mässing. Höjd: 78-98cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:00
  • 6386 Lampetter
    Ett par. Höjd: 41,5 cm
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:40




Ladda ner broschyr